Pisanie, słuchanie, mówienie oraz czytanie to kompetencje językowe, które należy równomiernie rozwijać. Aby efektywnie uczyć się języka angielskiego, nie możemy skupić się wyłącznie na nauce słownictwa i gramatyki – należy systematycznie ćwiczyć pisanie, mówienie i czytanie. Dzisiaj skupimy się na czytaniu – jak je ćwiczyć i dlaczego czytanie po angielsku w trakcie nauki języka jest takie ważne?
Czytanie po angielsku – dlaczego jest takie ważne?
Stres przed prowadzeniem rozmowy po angielsku towarzyszy wielu osobom – jednym z jego przyczyn jest niewystarczający zasób słów. Czytanie po angielsku to doskonały sposób na poszerzanie zakresu słownictwa i poznawanie struktur gramatycznych w ich naturalnym kontekście. Ważne, by uczyć się nie pojedynczych wyrazów, ale całych wyrażeń i zwrotów.
Jak ćwiczyć czytanie po angielsku? Najskuteczniejsze metody
Aby skutecznie ćwiczyć czytanie po angielsku, warto sięgać po różnorodne materiały. Przydatne będą więc podręczniki do nauki angielskiego, anglojęzyczne blogi, artykuły i książki. Osoby początkujące powinny sięgać po krótsze formy i dzielić je na niewielkie fragmenty. Zacznijmy więc od czytania po angielsku kilku zdań, następnie czytajmy całe akapity i strony. Osoby średniozaawansowane powinny czytać już całe rozdziały lub pojedyncze artykuły. Polecane jest również korzystanie ze specjalnie przygotowanych uproszczonych wersji lektur, dostępnych na kilku poziomach zaawansowania.
W trakcie czytania nie zatrzymujmy się na tłumaczeniu niezrozumiałych pojedynczych wyrazów i zwrotów – warto jednak zakreślać je kolorowym mazakiem. Po przeczytaniu tekstu postarajmy się streścić to, co udało nam się zrozumieć, a następnie przetłumaczmy zaznaczone fragmenty tekstu. Warto zrobić to z pomocą słownika online, odsłuchując poprawną wymowę słownictwa.
Kurs języka angielskiego to najskuteczniejsza forma nauki – zajęcia warto jednak rozszerzyć o samodzielną naukę w domu, a ćwiczenia czytania po angielsku, wraz z ćwiczeniami słuchania ze zrozumieniem, to najlepszy sposób, by szybciej nauczyć się języka obcego.
Artykuł powstał przy współpracy z Centrum Języków Obcych Archibald.
Fot. Shutterstock.