Rady dla początkujących autostopowiczów

Wejście do samochodu zupełnie obcego człowieka wciąż budzi u wielu z nas obawy. Więcej mówi się o ewentualnym ryzyku niż o korzyściach, a tych jest wiele. Autostop to nie tylko domena hipisów i młodych ludzi. Nigdy nie jest za późno na przełamanie lęków. Warto spróbować stylu podróżowania autostopem. Należy tylko przestrzegać kilku podstawowych reguł, by przemieszczać się bezpiecznie i bezproblemowo.

Aby załapać się na przejażdżkę, należy ustawić się w strategicznym miejscu. Trzeba wczuć się w sytuację kierowcy i myśleć o najbardziej prawdopodobnym miejscu, w którym będzie mógł się zatrzymać. Najdogodniejsze miejsce to stacja benzynowa, mało ruchliwe skrzyżowanie lub parking przy autostradzie. Upewnijmy się, że stoimy po dobrej stronie drogi i kierowca będzie jechał w upatrzonym przez nas kierunku. Zwiększymy nasze szanse pisząc na kawałku kartonu miejsce docelowe naszej podróży. Uśmiechajmy się przyjaźnie i starajmy się sprawiać wrażenie zmęczonych, ale uczciwych turystów. W podróż nie zabierajmy zbyt wielu sztuk bagażu, które mogą odstraszyć kierowców.
Gdy już uda się zatrzymać samochód, podziękujmy i wsiądźmy, starając się nie nabrudzić. Zanim jednak wsiądziemy, upewnijmy się, że kierowca wzbudza nasze zaufanie. Jeśli coś wywoła nasz niepokój, wycofajmy się. W trakcie jazdy starajmy się zabawiać prowadzącego pojazd rozmową, chyba że wyraźnie powie, że sobie tego nie życzy. Nie zachowujmy się jak u siebie i bądźmy uprzejmi. Przy odrobinie szczęścia autostop to szansa na poznanie wielu wspaniałych ludzi i polubienie takiego stylu podróżowania.

Post Author:

6 thoughts on “Rady dla początkujących autostopowiczów

  Krzysztof

  (Luty 27, 2017 - 10:52 am)

  Dzisiaj podróżowanie autostopem po Europie Zachodniej jest wyjątkowo niebezpieczne i lepiej nie narażać się na takie przygody!

   Tamara

   (Kwiecień 3, 2017 - 11:59 am)

   Ja jeździłam nieraz – po Niemczech, Holandii, Belgii. Nadal żyję 🙂 Nie ma co panikować, wszędzie może nam się stać krzywda. Uważam, że warto w ten sposób podróżować – to bardzo ciekawe doświadczenie.

  Mari

  (Luty 27, 2017 - 10:53 am)

  A ja myślę, że nie powinniśmy popadać w panikę i mieć oczy szeroko otwarte i normalnie funkcjonować.

   Aneta

   (Maj 15, 2017 - 9:53 am)

   Też tak myślę. Ale jeśli jesteś kobietą to lepiej na stopa zabierać ze sobą zawsze jakiegoś faceta. Po prostu będziesz się czuła bezpieczniej i nie będziesz kusiła losu.


   http://food2door.pl/

  Beata

  (Czerwiec 9, 2017 - 7:41 am)

  Rady to swoją drogą, ale każdy i tak będzie działał na własną rękę i wszystkiego nauczy się w praktyce. Tak moim zdaniem będzie najwygodniej.


  http://centralanieruchomosci.pl/

  Inka

  (Październik 15, 2018 - 8:11 am)

  Żeby złapać stopa to przede wszystkim trzeba być dobrze widocznym! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *