Muzeum Kartonu

Wyjątkowe muzeum kartonowych opakowań

Jeśli wybieracie się do południowej Francji, warto zastanowić się nad wizytą w Valréas. To małe miasteczko na drodze pomiędzy Marsylią a Lyonem, 70 kilometrów od Awinionu, w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże. To tam, przy ulicy 3 Avenue Mal Foch, znajduje się jedyne w swoim rodzaju, wyjątkowe w skali światowej Musée du Cartonnage, czyli… Muzeum Kartonu! Tak! kartony także doczekały się swojego miejsca. Ich bogata historia nie mogła zostać zapomniana. Już nie tylko w sklepach z kartonowymi opakowaniami, takimi jak janbox.pl, dowiecie się jakie właściwości mają pożyteczne kartony!

Europejska stolica kartonów

Muzeum zaprasza odwiedzających do zapoznania się z interesującą historią kartonowych pudełek, które w nazywanym „europejską stolicą kartonów” Valréas powstają nieprzerwanie od połowy XIX wieku. Teraz produkcja skupia się przede wszystkim na dostarczaniu klientom pudełek dla sklepów z perfumami, dla przemysłu farmaceutycznego i przetwórstwa spożywczego. Muzeum jest unikatowe. Jako jedyne na świecie prezentuje historię produkcji kartonowych opakowań i pudełek z tektury falistej, które powstają w tym miejscu już od ponad półtora stulecia.

Biżuteria, leki, perfumy…

Na początku XIX, podczas rewolucji przemysłowej, w tym rejonie Francji bardzo mocno angażowano się w jedwabnictwo. Lokalny hodowca Auguste Meynard pewnego dnia poprosił Ferdinanda Revoula o stworzenie dla niego małych kartonowych pudełek do transportowania jedwabników. Pudełka jego autorstwa dobrze się przyjęły i szybko zaczęto stosować je także do przechowywania między innymi produktów cukierniczych, biżuterii, perfum i leków.

To były złote czasy Valréas – miasto zostało wtedy ochrzczone właśnie jako europejska stolica kartonu, której produkty, na czele z wentylowanymi pudełkami przygotowanymi do transportu jedwabników, można dziś oglądać w poświęconym im muzeum. Odwiedzający zobaczą tam także między innymi sprzęt do drukowania i zrekonstruowany, kompletny warsztat uzupełniony o projekcje wideo. Historyczna ekspozycja stała jest co roku uzupełniana o wystawy czasowe, prezentujące sztukę współczesnych artystów używających papieru i kartonowych opakowań. W muzeum znajduje się także księgarnia i sklep z pamiątkami.

Post Author:

6 thoughts on “Muzeum Kartonu

  Amelka

  (Luty 23, 2017 - 1:21 pm)

  Ciekawe miejsce do odwiedzenia 😀

  michał

  (Luty 28, 2017 - 11:11 am)

  W takie miejsce powinniśmy się wybrać z kotami!

  radek

  (Luty 28, 2017 - 11:12 am)

  one by stamtąd nie wyszły :-p

  Zapka

  (Kwiecień 18, 2017 - 7:57 am)

  Albo mi się wydaje albo to serio dziwny pomysł. Fajnie, że takie miejsca są ale jedynie dla pasjonatów kartonów, których wiemy jest mnóstwo 😛

  Bartek

  (Maj 15, 2017 - 11:52 am)

  Moim zdaniem trochę to przekombinowane. Niedługo powstanie muzeum wszystkiego czego się da… Nie wiem czy ludzie są aż tak zainteresowani kartonem aby przychodzić w tym celu do muzeum.

   Janka

   (Czerwiec 9, 2017 - 7:37 am)

   Poczytaj sobie o różnych muzeach, które istnieją na całym świecie. Zdziwiłbyś się, jakie różne rodzaje rzeczy ludzie kolekcjonują 🙂


   http://qualitypixels.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *