Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim coraz chętniej wyruszają z domu nie tylko do pracy czy na zakupy, ale znacznie dalej. Zwiedzają całą Polskę, a także inne kraje. Dzięki wielu udogodnieniom w krajach zachodniej Europy oraz południowych regionów turystycznych zwiedzanie większości atrakcji jest znacznie ułatwione. Problemem może być czerpanie przyjemności z opalania i morskich kąpieli. Jednak gospodarze robią wszystko, by ich plaże były atrakcyjne również dla niepełnosprawnych.
Jak dostosowane są plaże do osób niepełnosprawnych?
Plaże we Włoszech czy Chorwacji mają różne rozwiązania ułatwiające plażowanie przez osoby ograniczone ruchowo. Najważniejsze są oczywiście podesty, dzięki którym swobodnie można poruszać się wózkiem inwalidzkim po plaży. Ułatwia to także przemieszczanie się rodziców z wózkami dziecięcymi.
Podest najczęściej sięga do samego morza i oczywiście do barów, przebieralni i ubikacji, które również są dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych. Często plaże mają parking ze specjalnymi miejscami oznaczonymi kopertą. W Nicei twórcy udogodnień pomyśleli nawet o tym, by na plaży były dostępne specjalne wózki, w których można pływać!
Osoby niepełnosprawne, które mają duże doświadczenie w zdobywaniu nowych plaż, bardzo chwalą sobie także plaże w Chorwackim Stinjan (półwysep Istria). Wzdłuż plaży ciągnie się długi deptak, który kończy się specjalnym placem dla osób poruszających się na wózku. W tym miejscu znajdują się ubikacje i przebieralnie oraz podwyższone leżaki, zaprojektowanie z myślą o niepełnosprawnych, a podest prowadzi prosto do morza!
Jak plażują osoby niepełnosprawne w Polsce?
Nad polskim Bałtykiem widać zmiany, ale są one nadal niewystarczające. Najczęściej ograniczają się do drewnianych podestów, którymi można przemieszczać się po plaży. Na większości plaż nadal brakuje ubikacji dostosowanych do osób niepełnosprawnych. Nie znajdzie się także takich przebieralni. Tylko jedna plaża w Polsce daje szansę na kąpiel w morzu. Na wózku sprawdzonym z Hiszpanii podczas akcji „Bliżej wody” niepełnosprawni mogli zanurzyć się w morzu aż po szyję. Z wózka mogą skorzystać bezpłatnie wszystkie osoby niepełnosprawne, które wcześniej zgłoszą taką chęć ratownikowi na gdańskiej Stegnie.
Dzięki takiej inicjatywie zdecydowana większość osób, które brały w niej udział, pierwszy raz zanurzyły się w morzu. Bardzo cieszą nas takie przedsięwzięcia i czekamy na więcej!