Piesze górskie wycieczki to spore obciążenie dla stawów. Jeśli na co dzień prowadzisz raczej siedzący tryb życia, całodniowa wyprawa w góry może być nie lada wyzwaniem dla Twojego ciała. Urazy i ból mogą jednak dotknąć również doświadczonych górołazów. Dlatego dziś bierzemy pod lupę 3 najczęstsze przyczyny bólu kolana przy chodzeniu po górach i wyjaśniamy, skąd biorą się nieprzyjemne objawy.
Dlaczego po chodzeniu w górach boli kolano?
Przyczyny bólu kolana mogą być różne.
- Przeciążenie kolana – wyprawa w góry to duży, jednorazowy wysiłek dla organizmu, a obciążone przez wiele godzin stawy mogą się zbuntować, stąd ból kolana. Remedium na taki ból byłoby więc odpowiednie przygotowanie i wzmocnienie mięśni przed wyjazdem w góry, ale też wyposażenie się w dobre buty trekkingowe oraz kijki do chodzenia po górach.
- Choroba zwyrodnieniowa stawów – ból nasilający się podczas górskich wędrówek może być sygnałem do rozpoznania choroby zwyrodnieniowej stawów. Jeżeli kolana bolą Cię na początku ruchu albo w trakcie aktywności czujesz sztywność lub „trzeszczenie” kolan, skontroluj stan swoich stawów u specjalisty.
- Urazy mięśni i stawów – naderwanie mięśnia spowodowane przeciążeniem okolicy kolana może być przyczyną silnego bólu kolan. W takim wypadku zaleca się szybką wizytę u lekarza.
Jak pozbyć się bólu kolana?
Ból kolana nie musi Ci towarzyszyć przy każdym wypadzie na szlak. Nowoczesna ortopedia i fizjoterapia oferuje nowe rozwiązania problemu. Terapia manualna, ultradźwięki na kolano, elektroterapia, światłolecznictwo – możliwości jest wiele.
Artykuł powstał przy współpracy z Fizjo Active – fizjoterapia Gdańsk.
Fot. Shutterstock.