Poznaj korzenie naszej cywilizacji

Jak mawia słynne powiedzenie „wszystkie drogi prowadzą do Rzymu”. Nawet jeśli ktoś chciałby z nim polemizować, nie da się zaprzeczyć, że nasza cywilizacja wyrosła na bazie kultury Starożytnego Rzymu. Jeśli jest już mowa o kulturze warto zwrócić uwagę na jej przejawy — w przypadku Rzymu mowa tu o zabytkach, zarówno o tych dużych, jak i małych.

Najbardziej spektakularnymi przykładami są te, które można odkryć w zachowanej architekturze. Każdy z nas nie tylko zna, lecz jest w stanie sobie przypomnieć, jak wyglądają m.in. Koloseum, Panteon, czy Watykan. Przykłady zachowanej architektury w Rzymie można mnożyć, warto przy tym pamiętać, że są one świadectwami zarówno czasów starożytnych, jak i średniowiecznych oraz nowożytnych. Prezentują one rozwój tegoż miasta na przestrzeni wieków, a co ważniejsze, stopniowy wzrost znaczenia religii chrześcijańskiej. Mówiąc o zabytkach, nie możemy zapominać o tzw. zabytkach ruchomych tej minionej cywilizacji. Jest to o tyle istotne, że mówiąc „zabytki ruchome” mamy na myśli przedmioty, które niegdyś towarzyszyły ludziom na co dzień. Te, niekiedy drobne gabarytowo, przedmioty możemy spotkać we wszelkiej maści muzeach. Warto o tym pamiętać, bo chociaż często są mniej efektowne, to właśnie one podpowiadają nam, jak wyglądało życie w minionych epokach. Poznając historię poprzez zabytki, pamiętaj, że są to podwaliny naszej kultury i czerp radość z odkrywania tychże połączeń. Niejednokrotnie spotkasz się z tym, że Rzymianie rozwiązywali codzienne problemy w zaskakujący dla nas sposób i bywa tak, że nadal możemy się od nich wiele nauczyć: wystarczy badać i poznawać zachowane przejawy sztuki — zabytki.

Post Author:

7 thoughts on “Poznaj korzenie naszej cywilizacji

  Ala

  (Luty 28, 2017 - 9:42 am)

  Poznając korzenie naszej cywilizacji tak naprawdę poznajemy samych siebie. Dowiadujemy się skąd przyszliśmy i co tu tak właściwie robimy.

  Tomek

  (Luty 28, 2017 - 9:42 am)

  Dlatego najbardziej lubię podróże historyczne 🙂

  Bożena

  (Kwiecień 3, 2017 - 11:56 am)

  Rzym jest super, zawsze chętnie do niego wracam. Jeśli kogoś faktycznie interesuje historia to w Rzymie znajdzie dla siebie bardzo wiele ciekawych miejsc. Na pewno warto się tam wybrać na wycieczkę.

  Magda

  (Kwiecień 12, 2017 - 8:25 am)

  We Włoszech jest wiele pięknych miast – Florencja, Wenecja, Werona… Nie samym Rzymem człowiek żyje 🙂 Polecam zwiedzić różne zakątki Włoch, są naprawdę ciekawe.

   Barbara

   (Maj 15, 2017 - 9:55 am)

   Generalnie moim zdaniem warto objechać całe Włochy. Oczywiście nie każdy ma na to czas i fundusze. Ale jeśli tylko macie możliwości to planujcie wyjazdy do Włoch. To będzie piękny czas!


   http://globport.com/

  Kamila

  (Kwiecień 26, 2017 - 11:38 am)

  Lubię wracać do Rzymu. Zawsze czuję się tam jak u siebie i baaardzo najedzona 🙂
  ___
  http://rowerplus.pl/

  Asia

  (Czerwiec 9, 2017 - 7:37 am)

  Dużo lepiej uczyć się historii w praktyce niż na lekcjach w szkole. Chciałabym jeszcze piramidy w życiu zobaczyć… Ale może być ciężko.


  http://wisiorek.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *